Nauka programowania zawsze jest dobrym pomysłem. Pozwala nie tylko na zrozumienie pracy programistów i problemów które rozwiązują (a także jakie bugi czasem produkują), lecz przede wszystkim, znajomość co najmniej jednego języka programowania otwiera nam drzwi do automatyzacji testów. Tutaj pojawia się jednak problem – którego języka obecnie warto się uczyć? Każdy z nich ma inny próg wejścia i wspiera inne narzędzia do automatyzacji.
Obecnie najpopularniejszymi językami programowania są: Java, Python, JavaScript, C# i C++. Większość z nich wspiera najpopularniejsze frameworki do automatyzacji testów, takie jak:
- Selenium, gdzie najczęściej pisze się testy w oparciu o Javę, choć sam framework jest wspierany przez kilka języków
- Cypress, które opiera się o JavaScript
- Playwright podobnie jak Selenium jest wspierany przez kilka języków programowania, lecz preferuje JavaScript / TypeScript. Java także jest dośc mocno reprezentowana
- Są także frameworki oparte o Python, takie jak Robot Framework
Jak widzisz, wybór jest naprawdę szeroki.
Którego języka programowania uczyć się w kontekście automatyzacji testów?
Oto, jak ja odpowiedziałbym na takie pytanie:
Jeśli jesteś w sytuacji, w której możesz dowolnie wybrać sobie język programowania, a następnie framework do automatyzacji testów, wybierz Javę. Dlaczego?
1. Wsparcie frameworków do automatyzacji
Javę wspiera zarówno Selenium (które wciąż jest szeroko wykorzystywane w świecie IT) i Playwright, który wyrasta na dominatora sceny automatyzacji testów. Oprócz tych narzędzi, Java to także praca z Rest Assured i automatyzacja testów API.
2. Java jest trudna, ale warto
Java jest językiem obiektowym, silnie typowanym. Nie jest łatwa do nauki. Dlaczego więc polecam ją do nauki początkującym specjalistom QA?
Znając Javę, adepci programowania mają solidne podstawy w zakresie programowania obiektowego, zarządzania typami oraz struktur danych. Dzięki temu łatwiej adaptują się do pracy z bardziej zaawansowanymi frameworkami i narzędziami, niezależnie od języka programowania. Java kształtuje dobre praktyki kodowania i wymusza bardziej świadome podejście do pisania kodu, co w dłuższej perspektywie procentuje w każdym projekcie.
Wielokrotnie widziałem, że osoby które znają dobrze Javę / C# najczęściej nie miały problemu z pracą w projekcie wykorzystującym inny język do automatyzacji testów.
3. Szerokie zastosowanie poza testami
Opanowanie Javy otwiera drzwi nie tylko do automatyzacji testów, ale również do innych dziedzin, takich jak rozwój aplikacji backendowych, czy rozwój aplikacji mobilnych. Dzięki temu specjaliści QA, którzy znają Javę, mogą w przyszłości łatwiej poszerzać swoje kompetencje i podejmować nowe wyzwania zawodowe.
Czy wybór Javy to jedyna słuszna opcja? Nie – inne języki również mają swoje zalety i mogą być lepiej dopasowane do konkretnych projektów lub preferencji zespołu. Na przykład Python jest ceniony za prostotę składni, a JavaScript świetnie sprawdza się w testach aplikacji webowych dzięki swojej natywnej integracji z przeglądarkami. Wybór języka zależy od potrzeb projektu, doświadczenia zespołu i dostępnych narzędzi.
Podsumowanie: czy Java to zawsze dobry wybór?
Nie – nie zawsze. Java to moja rekomendacja. Jest to opcja na którą warto stawiać, jeśli szukasz uniwersalności i solidnych fundamentów na przyszłość. Inne języki także mają argumenty „za”, które warto rozważyć:
- Python ma niski próg wejścia
- JavaScript to dobra opcja dla specjalistów skupiających się na testach aplikacji webowych, zwłaszcza w połączeniu z narzędziami takimi jak Cypress czy Playwright
- C# będzie doskonałym wyborem, jeśli planujesz pracę w środowisku .NET
Ostatecznie wszystko sprowadza się do konsekwencji i otwartości na naukę.